hobi bahçeleri ve botanik park

Botanik Park: Her mevsim renk değiştiren bahçeler, doku ve estetiğin bütünleştiği ortamlar oluşturmak amacı ile planlanan botanik parkı gül bahçesi, kaya bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi adlarla değişik bahçe alanları oluşturacak, bahçe sanatının en güzel örneklerini halkımıza sunacağız.

Bitki çeşitliliği bilgilendirme aksları ve bitki müzesi ile endemik bitkilerini halkımıza tanıtacak; doğal gölet, gezinti parkurları, sosyal tesis, oyun alanları ile hemşerilerimizin günü birlik faydalanabileceği mekânlar oluşturmayı planlıyoruz.

Hobi Bahçeleri ; Kentleşme süreci ile birlikte giderek topraktan ve doğadan uzaklaşan günümüz insanının en yaygın hayallerinden biri; bahçeli bir eve sahip olabilmek, toprakla uğraşmak, temiz hava solumak ve kendi yetiştirdiği sebzeleri tüketmek.

Vatandaşlarımıza hafta sonları doğayla ve toprakla iç içe zaman geçirip, ekip-biçerek tarımla da uğraşabilecekleri alanlar yaratabilmek amacıyla Tarımsal Amaçlı Kullanım Bahçeleri projemizi yapmayı planlıyoruz.

Karşıyaka Mahallesi Park Vadi karşısında  toplam 82 dönümlük alan üzerinde düşünülen Botanik Park ve Hobi Bahçesi projesi ile ilgili tüm altyapılar hazırlanarak, 130 m2’lik parseller oluşturulması planlanmaktadır. 16’şar m2 kapalı alanı bulunan proje sayesinde mevsimsel veya yıllık olarak kiralanacak bahçelerde, vatandaşlar sebze ve meyve yetiştiriciliği yapabilecekler.

Özellikle şehirde doğup-büyüyen çocukların doğal ortamı tanıyıp, yaşamaları bakımından önemli olan proje park vadiye alternatif  bir sosyal yaşam alanı oluşturması bakımından da önem taşımaktadır.  

Oluşturulma Tarihi : 24.04.2019