Erbaa’da Su Sayaçları Akıllanıyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Erbaa Belediyesi 2013 yılının 9’uncu ayında bir önceki dönem belediye yönetimi tarafından Belediye Meclisinde alınan ‘Akıllı Sayaç’ uygulaması kararını uygulamaya geçiriyor.

Yaklaşık 24 bin su abonesi bulunan Erbaa’da Erbaa Belediyesi abonelerine başta, yüzde 25 daha ucuz su kullanımı avantajı sağlayacak sistem için akıllı sayaç ihalesi yaptı.

2013 yılında akıllı sayaç uygulama kararının alınmasına rağmen aradan geçen 3 yılda, yalnızca 3 bin abonenin akıllı sayaç kullanmaya başlaması sebebiyle Erbaa Belediyesi 10 bin akıllı sayaç aldı.

Piyasadaki Çin malı akıllı sayaçlarda yaşanan sorunların önüne geçmek amacıyla RF sistemli son teknoloji ürünü sayaçlar, 295 liraya abonelerin kullanımına sunulacak.

Erbaa Belediyesi, bu sayaçların kullanımını teşvik etmek amacıyla akıllı sayaç kullanan vatandaşlardan montaj ücreti de almayacak. 295 liraya abonelerin kullanımına sunulacak sayaçlarda ödeme, ayda 29,5 TL ile 10 ay taksite varan ödeme plânıyla gerçekleştirilebilecek.

VATANDAŞ 30 TON SUYA ESKİ SAYAÇLA 73 AKILLI SAYAÇLA 50 TL ÖDEYECEK

Daha ucuza su kullanma imkânına sahip olacak vatandaşlar eski sayaçlarıyla 20 tona kadar suyu 1.75 liradan kullanabilirken akıllı sayaçlarla katlama uygulaması ve sabit bakım ücreti olmadan 1.31 liraya su kullanacak. Ayda 30 metreküp su kullanan bir eve klâsik sayaçlarla ayda 73 Lira fatura gelirken akıllı sayaçlarla bu fiyat 50 TL’ye düşecek. Tokat Merkez, Turhal, Niksar ve İstanbul, Ankara, İzmir gibi çok sayıda büyükşehirde kullanılmaya başlanılan akıllı sayaçlarda ani su kesintileri yaşanmaması için 3 metreküp yedek su bulunacak. Elektronik banka kartlarına benzer bir sistemle yükleme yapılan akıllı sayaçlar için Erbaa Belediyesinin akıllı sayaç bağlantıları tamamlanmadan şehrin çok sayıda noktasına yükleme merkezleri kurması hedefleniyor.

KAYIP, KAÇAĞA GEÇİT YOK

İlk etapta 10 bin sayacın montajını gerçekleştirmeyi hedefleyen Erbaa Belediyesi yapılan ihaleyle piyasadaki en kaliteli sayaçlardan birini abonelerinin hizmetine sunacak. Yaklaşık 1.5 Milyon TL su alacağı bulunan Erbaa Belediyesi yeni sayaçlarla kayıp ve kaçağın da önüne geçecek. Yeni sayaçlarda bulunan RF sistemiyle bütün mahallede ne kadar su akışı yaşandığı, sayaçlarca faturalandırılan miktar ile pompalanan su hesaplanarak kayıp kaçak tespiti yapılabiliyor. Bölgede bulunan bütün sayaçlara uzaktan bağlanabilen bir el terminali sayesinde kontrol edilebilen sistem sayesinde, kayıp kaçak yüzünden yaz aylarında yaşanabilecek su kesintilerinin de önüne geçilmiş olacak.

Şimdilik 3 bin akıllı sayaç kullanıcısı bulunan Erbaa’da halihazırda akıllı sayaç kullanan aboneler mevcut sayaçlarıyla su kullanmaya devam edebilecek.

Oluşturulma Tarihi : 04.08.2015